Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Hayvan Deneylerine Son: Procter&Gamble Eylemi

İstanbul Koç Üniversitesi’ndeki hayvan özgürlüğü aktivistleri, hayvan deneylerinden vazgeçmeyen Procter&Gamble (P&G) şirketinin Koç Üniversitesi İşletme Kulübü Business Trip’17 kariyer etkinliği kapsamındaki konuşması sırasında eylem düzenledi

Üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen “Business Trip” adlı kariyer etkinliği için Koç Üniversitesi’ne gelen kozmetik ve temizlik ürünleri şirketi Procter&Gamble (P&G), hayvanlar üzerinde test edilen ürünlerin satışını halen sürdürmesi nedeniyle hayvan hakları savunucuları tarafından protesto edildi.

1-3 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen etkinliğin son gününde P&G adına konuşma yapıldığı sırada etkinlik alanında “Hayvan Katili P&G, Hayvan Deneyine Son Ver!” pankartı açıldı.

Eylemin Fotoğraflanmasına Koç Üniversitesi Etkinlik Ekibinden Engelleme

Kaos GL’den Arya Taş’ın haberine göre, öğrencilerin eylemin üniversite yönetmeliklerine uygun olarak gerçekleştirildiğini belirtmesine rağmen, pankart açan öğrenci görevliler tarafından disiplin soruşturması ile tehdit edilerek etkinlikten uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Üniversitenin etkinlik ekibi, katılımcıların eylemi görmesini engellemek amacıyla etkinliğin etrafını çevreleyerek kapattı ve eylemin fotoğraflarını çekenleri de uyardı.

P&G’nin Hayvanlar Üstünde Deneyleri Çin Pazarında Sürüyor

Procter and Gamble (P&G), hayvanlar üzerinde yapılan testlerine kalıcı olarak karşı çıkmaması ve halen hayvan deneylerinin zorunlu tutulduğu Çin Halk Cumhuriyeti pazarına girmekten vazgeçmemesi nedeniyle dünya çapındaki hayvan hakları savunucuları tarafından boykot ediliyor.

Şirket, web sitesinde “hayvan deneylerinin son bulması gerektiği” yönünde açıklamalar yaparken, Çin pazarında hayvanlar üstünde deney yapmayı tercih ederek sektördeki hayvan hakları karşıtı varlığını sürdürüyor.

Eyleme dair, etkinliği QNB Finansbank işbirliği ile düzenleyen Koç Üniversitesi İşletme Kulübü (KU Business Club) ya da üniversite yönetimi tarafından ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Son Güncelleme: 6 Aralık 2017 veganlik.org