Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Sevimli Görünen Eziyet

Renklendirilmiş civcivlere bazen pazarlarda rastlanabiliyor. Özellikle çocukların ilgisini çeken ve sevimli görünen bu minik hayvanlar, hayvancılık sektöründe karlılık değerleri olmadıkları için “üretim fazlası” görülmeleri ve kısa sürede ölmelerine neden olan uygulamaların sonucu pazarlarda yer alıyor.

Kısa süre içinde can veriyorlar

Renkli civcivler bazen topluca leğenlere doldurulup, hepsi boya ile kaplanana dek uzun süre “yoğuruluyor”. Bu sırada hayvanlar ezilebiliyor. Bazen de üreticiler tarafından biyolojik olarak kusurlu veya “pert” ilan edilen bu civcivler henüz kuluçkadayken boya enjekte ediliyor.

Renklendirilmiş civcivler, hayvancılık sektörünün istemediği canlıları elden çıkarmasının sempatik görünümlü bir şekli. Oysa, doğalarına aykırı biçimde maruz kaldıkları bu tarz uygulamalar ve boyaların kimyasal yapısı nedeniyle hayvanlar çoğu zaman birkaç gün içinde hayatlarını kaybediyor.

Hayvanlara müdahale suç

Hayvanları Koruma Kanunu’na (5199/8) göre, “hayvanların tıbbi amaçlar dışında tahrip edilmesi” ve “hayvanların türlerine has fiziki özelliklerinin yapay yöntemlerle değiştirilmesi” yasaya aykırılık teşkil ediyor.

Yumurta üretim sektöründe, karlılık getirmeyen erkek civcivlerin doğar doğmaz öldürülmeleri hakkında bilgi için: Yumurtacılık sektöründe erkek civcivler

Son güncelleme: 9 Kasım 2018 · Kaynaklar: İnsan Haber veganlik.org