Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Şehir Hastanesinde Vegan Menü

Sağlık Bakanı Yardımcısı, İkitelli Şehir Hastanesi’nde vegan seçenekli yemek menüsü de olacağını açıkladı.

Sağlık Bakan yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi’nin kredi anlaşması imza töreninde yaptığı konuşmada, hastanenin yemek menülerine değindi.

“Dünya standartlarında vegan menü seçeneği”

Geçtiğimiz haftaki törende Öğütken, yemek menülerinde dünya standartlarında vegan menü seçenekleri de sunulacağını belirtti. Bakan yardımcısının açıklaması şöyle:

Yemek hizmetleri hasta ve refakatçilerine diyet menülerinin yanı sıra dünya standartlarında vegan, vejetaryen ve dini hassasiyetli menü seçenekleri de sunulacaktır. Şehir hastanemizde hastane bilgi yönetim sistemi sayesinde dijital hastane/kağıtsız hastane teknolojisi ile buluşulacaktır. Hastanelerimiz sürdürülebilir yeşil çatı sistemi ile inşa edilmektedir. Evsel atıklardan biyodizel üretimine gidilerek enerji elde edilecektir.

Amerikan Tıp Derneği de çağrı yapmıştı

Geçtiğimiz ay, Amerikan Tıp Derneği de hastanelerin yemek menülerinin daha sağlıklı olması gerektiğini belirterek vegan yemeklerin yaygınlaştırılması çağrısı yapmıştı.

Öte yandan, şehir hastaneleri projeleri Türkiye’deki sağlık sisteminin ticarileştirilmesine neden oldukları için eleştiriliyor.

Son Güncelleme: 26 Temmuz 2017 · aa · veganlik.org