Seitan ile Sucuk ve Biftek Yapımı

Seitan (buğday gluteni) ile hazırlanan iki lezzetli tarif: Vegan Biftek ve Vegan Sucuk!

Vegan Biftek tarifiVegan Sucuk tarifiSeitan nedir?Gluten vegan mı?

Kapak fotoğrafı: @oylesinebican

Vegan Biftek için Gerekenler:
(Ölçü: Bir bardak=~250ml)
· Yarım bardak sebze suyu
· Yarım bardak ezilmiş kuru fasulye (veya tercihiniz bakliyat çeşidi)
· 1.25 bardak gluten unu
· 2 yemek kaşığı domates sosu (veya rendesi)
· (İsteğe göre) 2 yemek kaşığı besinsel maya (nutritional yeast)
· 1 çay kaşığı tütsülenmiş paprika (veya toz biber)
· 1.5 çay kaşığı sarımsak tozu
· 1.5 çay kaşığı soğan tozu
· Yarımşar çay kaşığı karabiber ve tuz

Marine karışımı için:
· 6 yemek kaşığı soya sosu
· 1 çay kaşığı agave (veya alternatifi)
· Yarım çay kaşığı paprika tozu
· Yarım çay kaşığı soğan tozu
· Yarım çay kaşığı sarımsak tozu
· Çok az tuz ve karabiber
· Ayrıca: Sıvı yağ/vegan margarin, kekik, sarımsak

Sebze suyu hariç, biftek (seitan) malzemelerinin hepsini bir kaba sırayla ekleyerek iyice karıştırın. Ardından sebze suyunu da ekleyerek 3-4dk yoğurun. Hamur halen yapışkansa, biraz daha un, kuru ise biraz daha sebze suyu ekleyin.

Ardından, hamurunuzu 4 eşit parçaya bölerek, ince bir biftek görünümü alacak şekilde açın. Ardından 45dk boyunca buharda pişirin.

Marine etmek için tüm malzemeleri küçük bir kapta birleştirerek karıştırın. Marine karışımını bifteklerle birlikte saklama torbasına ekleyin ve 1 saat bekleterek marine edin.

Bir tavaya sıvı yağ-vegan margarin ekleyerek orta ateşte açın, biftekleri yerleştirin ve üstüne sarımsak ve kekiği ekleyin.

Bir kaşık yardımıyla yağı tavanın altından alıp, bifteklerin üzerine koyarak sulandırın. Biftek renk aldığında diğer tarafını çevirerek süreci tekrarlayın – Yanmamasına dikkat edin.

Karabiber, yağ ve kekik ile çeşnilendirip, yanına dilerseniz yeşil sebzeler veya sebzeli pilav ve kavrulmuş patates ile servis yapın. Afiyet olsun!

Hayvansal ürünler sektörüne ortak olmadan lezzetli bir biftek hazırlamak mümkün ? Afiyet olsun.


Vegan Sucuk tarifi

foto: @gokhanelf

Ev yapımı sucuk tarifi: Sucuğa tadını veren zaten genelde baharatlar, o nedenle damak tadınıza göre ya da önerdiğimiz baharatları kullanarak kolayca vegan bir sucuk hazırlayabilirsiniz!

Vegan Sucuk için Gerekenler:
· 1 su bardağı buğday gluteni
· 1 su bardağı nohut unu (veya karabuğday unu/bakliyat püresi)
· 2-3 diş iyice ezilmiş sarımsak
· 1.5 su bardağı sebze suyu
· 1’er yemek kaşığı soya sosu, sıvı yağ
· Damak tadınıza göre, 1/2 veya 1’er çay kaşığı baharatlar:
Karabiber, zerdeçal, biraz köri, çok az kimyon, (tercihen tütsülenmiş) paprika, (tercihen) çok az kişniş/kekik.

Baharatları ayrı, kuru malzemeleri ayrı ve sıvıları ayrı ayrı iyice karıştırdıktan sonra birleştirip kıvam verin – gerekirse sıvı miktarını göz kararı dengeleyebilirsiniz. Ardından bir streç filme iyice sarın. Sarılı biçimde, suyun içinde 30-45dk boyunca haşlayın. Vegan sucuğunuz hazır! Dilimleyip kızartarak kahvaltıda, vegan menemende  veya vegan bir tost içinde, keyfinizce tüketebilirsiniz, afiyet olsun! 🙂


Seitan Nedir?

Seitan, buğdayın proteininden oluşan glutenden hazırlanan bir gıda. Asya mutfağında, Budist toplulukların yemeklerinde ve makrobiyotik beslenenler arasında geleneksel kullanıma sahip ürün, vegan mutfakta da kendine sıklıkla yer buluyor.

Seitan aynı zamanda buğday gluteni, mianjin, buğday eti, gluten eti ya da kısaca gluten olarak da anılıyor.

Seitanın ilk kayıtlı kullanımına 6. yüzyılda Çin’de rastlanmış. Seitan sözcüğünün etimolojik kökeni ise Japonca’dan geliyor ve 1961 yılında George Ohsawa tarafından türetilerek bugünkü kullanımını almış.

Seitan, tekstürü nedeniyle yemeklerde alternatif bir içerik olarak kullanılıyor; vegan mutfakta da özellikle soya ürünlerine bir alternatif oluşturuyor. Seitan, aynı zamanda yüksek oranda protein içermesiyle de tercih edilebilen bir gıda.

Not: Buğday gluteninin bol bir protein kaynağı olmasıyla bağlantılı olarak, esansiyel aminoasitlerden lizin (lysine) içermemesi nedeniyle yetersiz olduğuna dair bir bilgiye denk gelmiş olabilirsiniz; beslenmede herhangi bir kombinasyona gerek olmadan gün içerisinde farklı besinlerle beslenildiğinde, vücudun kendiliğinden esansiyel aminoasitleri tamamlayabildiğini unutmayın – Detaylı bilgi için: Esansiyel Aminoasitler

Peki Gluten Vegan Mı?
Neden veganizm ve “glutensiz ürünler” sıkça bir arada anılıyor?

Gluten temelli olarak hazırlanan seitan tarifleri hakkında ve genel olarak gluten ürünleriyle ilgili olarak bazen kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Gluten içeren ürünler, veganlığa karşı bir durum teşkil etmiyor. Sıklıkla denk gelinen “Vegan ve Glutensiz” şeklindeki tanım ve tanıtımlar ise, vegan ürünlerin gluten içermemesi gerektiğine dair, özellikle veganizm ile yeni tanışanlarda bir yanılgı oluşturabiliyor.

Bir ürünün gluten içerip içermemesi yalnızca, alerjileri nedeniyle ya da sağlık açısından çeşitli faydaları olduğuna inanarak gluten tüketmek istemeyen bireyleri ilgilendiriyor. Gluten, ekmekten makarnaya, günlük kullanımda tüketilen birçok üründe yer alan bir içerik. Glutensiz vegan ürünlerin çoğalması, her kesime hitap eden seçeneklerin artması açısından iyi bir gelişme olmakla birlikte, glutensiz ürünler genel olarak veganizm ile herhangi bir ilişkisi olmayan bir konu.

Son Güncelleme: 22 Mayıs 2018 · Kaynaklar (Seitan tanımı): Wikipedia ?  veganlik.org