Veganlar, Soya ve GDO

Veganlara sık yöneltilen eleştirilerden biri, hayvansal ürünleri tüketmeyerek “GDO’lu, çevreye ve sağlıga zararlı” soya tüketimini arttırdıklarına yönelik. Peki bu iddiaların bir temeli var mı?


O zaman veganların soya tüketimi ne olacak?

Veganlara getirilen “soya” eleştirilerinin çoğunluğu bir veriye dayanmıyor, varsayımlardan oluşuyor ve bu nedenle herhangi bir geçerlilikleri genelde yok. Konu hakkında herkesin bilmesi gereken bazı önemli bilgiler ise şöyle:

· Dünyadaki soya üretiminin %85’i hayvanları yeterli protein ile besleyebilmek için yapılıyor ??

· Soya üretiminin yalnızca %6’sı gıda ürünü olarak kullanılıyor – bunun da çoğunluğu geleneksel Asya mutfağında ?

· Türkiye’de insan tüketimine yönelik vegan soya ürünlerinin hiçbirisi GDO’lu soya içermiyor* ?

· Türkiye’de piyasaya sunulan soya ürünlerinin neredeyse tamamı yerli soya fasülyeleriyle üretiliyor* ??

· Zaten Türkiye’de GDO’lu tarımcılık tamamen yasak; ithal ürünlerde GDO bulunması insan gıdası için yasak, hayvan yemleri için serbest.

· Soya, zengin vegan seçenekler içeren Akdeniz mutfağının da önemli bir parçası değil. Vegan olmak için soya tüketmek gerekmiyor ?

· Soyanın bir zararı yok; ama zaten Türkiye’de satılan birçok vegan süt, yerli vegan peynir, vegan şinitzel, vegan salamsosissucuk gibi şarküteri ürünleri gibi alternatif vegan ürünlerin de birçoğu hiç soya içermiyor ?

· GDO’lu ürünlerden çekinen birisinin atabileceği en basit adım, hayvansal ürünleri tüketmemek olur. Çünkü Türkiye’de et, süt, yumurta sektöründe kullanılan hayvanların GDO’lu yemlerle beslenmesi serbest*

· Hayvansal ürünlerden uzak durmak, hayvansal tarımcılığın büyük tehlike altına soktuğu çevrenin korunmasına da yarıyor ? ? ?

· Veganlar tamamı GDO’suz, büyük çoğunluğu yerli üretim soya fasülyeleri ile üretim yapılan, bol proteinli ve sağlıklı soya ürünleriyle beslenmeyi isterlerse tercih edebilir. Çevre ve hayvanlara duyarlı bu vegan ürünleri tüketirken çekinmek bir sebep yok.

?Fotoğraf: Hayvansal tarımcılıkta yem üretmek için kesilen Amazonlar. Dünyadaki arazilerin %45’i hayvancılık sektörü için kullanılıyor. Yalnızca hayvansal tarıma harcanan alanın üçte biriyle, herkesi doyuracak vegan gıda üretimi yapılabilir

* Türkiye’de daha önce bazı gıdalarda yasadışı olarak GDO’ya rastlandığı haberleri medyada yer almıştı. Türkiye’de soya içerikli vegan ürün üreten şirketlerin ise hepsi ulaşılabilir, küçük-orta boyutlu şirketler ve yaygın bulunabilen ürünlerin tamamı yerli (GDO’suz) soya fasülyelerinden üretiliyor. Bazı şirketler, olası şüphelere ilgili test sonuçları da paylaşabiliyor. Ayrıca ek bilgiler için şu yazıya da göz atabilirsiniz: veganlik.org/hayvan-yemleri

Son Güncelleme: 20 Ocak 2018 ? veganlik.org