Sporcu Veganlar Tecrübelerini Anlatıyor

Taylan Ural, Cemil Oralı ve Murat sporla ilgilenen üç vegan. Kişisel tecrübelerini ve spor ipuçlarını kendilerinden dinleyin…

röportajlar: veganlik.org

Taylan Ural, 32 yaşında. İstanbul’da yaşıyor. Yaklaşık 2 yıldır vegan:

Fitness ve Yoga eğitmenliği yapıyorum. Yaklaşık iki sene önce vegan oldum. Vegan olmamın birden fazla nedeni var ama en baştaki nedeni hissedebilir canlıları yemek istememem.

Spor ile vegan olmadan önce de ilgileniyordum, zaten beden eğitimi mezunuyum. Ama benim açımdan vegan olmak spor yapmamı zorlaştırmadı. Genel olarak da zorlaştırdığını düşünmüyorum, sonuçta artık bilinen bir sürü profesyonel vegan sporcu var, çok farklı branşlardan.

Protein hesabı yapmaya gerek duymuyorum

Spor ve protein konusunda ise, pek protein tüketme çabasında değilim aslında. Meyve ve sebze ağırlıklı besleniyorum. “Vegan ürünleri” çok nadir tüketiyorum.

Bitkisel proteinler araştırdığım kadarıyla vücutta, hayvansal proteinlere kıyasla tahribat yaratmıyor. Spor yapanlara da önerim, pek protein hesabı yapmasınlar. Bol sebze ve meyve yemeye özen göstersinler.

Eğitmenliğini yaptığım kişiler vegan olduğumu öğrenince başta şaşırıyorlar. Ama edindiğim bilgileri bilimsel verilere dayandırarak anlatınca, hak veriyorlar, hatta makaleler gönderdiğim oluyor. Vegan yapamasam da bitkisel beslenmeye yönlendirdiğim birçok kişi oldu.

Veganlık, beklediğimden daha yaygın olmaya başladı, tabii bunda sosyal medyanın etkisi çok büyük. Artık bilgi her yerde ve bilgiye çok kolay ulaşılabiliyor. Benim zamanımda et olmadan yaşanmaz inancı vardı.


Cemil Oralı, 40 yaşında. Bursa’da yaşıyor. Yaklaşık 16 yıldır vegan:

Vegan olma nedenim sağlıklı yaşam değil. Adalet ve vicdan duygusu ile vegan oldum.Vegan olmadan önce spor yapmıyordum. Vegan olduktan sonra body building ile ilgilenmeye ve ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaya başladım. Dört yıldır body building yapıyorum, iki yıldır da her gün bisiklet kullanıyorum, iş, ev, alışveriş için günde ortalama 40km yapıyorum.

Herhangi bir sağlık sorunu yaşamadım, hatta sağlığım daha yerinde. Grip gibi hastalıklara yakalanmıyorum. Enerjim yerinde, hatta panik atak hastalığım vardı, ciddi derecede onu yendim, bir bağlantısı var mı bilmiyorum ama bende etkili oldu.

Uzun süredir şu şekilde besleniyorum:
Sabah: yulaf, meyve, kuruyemiş ve bir bardak pancar suyu.
Öğlen: Bakliyat, pirinç, bulgur.
Akşam: Yeşillik, bakliyat.
Gün içinde dört litreye yakın su içiyorum, iki litresi akşamdan dinlendirdiğim nane limon ve salatalık karışımı su.

Hayvanları sömürmeden ağır sporları dahi yapıp yaşamak mümkün. Bence adalet ve vicdan kavramının içi doldurulacaksa ilk adım vegan olmak ve hayvanların özgürlüğünü savunmak ile başlıyor.


Murat, 21 yaşında. Bandırma’da yaşıyor. Yaklaşık 2 yıldır vegan:
Güncelleme notu (22 Mayıs 2018): Sporcu, Mayıs 2018 itibariyle bu röportajda belirttiği fikirlerinin güncel görüşlerini yansıtmadığını iletti. YouTube’daki Vegan Devrim sayfasında, konuya dair daha güncel içeriklere ulaşmak mümkün.

Röportajın 14 Ekim 2017 tarihli orijinali?

Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim. Vaktimin çoğunu Manisa ve İzmir’de geçiriyorum. Öğreneceğim bir sürü programlama dili, pek çok algoritma, veritabanı işleri beni bekliyor. Bunların yanı sıra instagram’da vegan devrim sayfasını yönetiyorum.

2015 Sonbaharında vegan oldum. Vegan olmamak için hiçbir sebep olmadığı için vegan oldum. Hayvanları kullanılabilir eşya, gıda, içecek, eğlence olarak görmediğimden.

Lise dönemlerinde vücut geliştirmeye başladım ve hiç bırakmadım. Daha çok calisthenics ile ilgileniyorum, diğer bir deyişle sokak sporu (street workout), hayatımın bir parçası. Fakat onu hayatımın merkezine koymuyorum, bu sadece rutin olarak yapmam gereken bir şey. Çok sıkı bir bisikletçiyim aynı zamanda.

Filtrelenmiş değil, Sıfır km gıda tüketmeyi tercih ediyorum

Proteini bakliyat, hububat gibi şeylerden alıyorum. Tofu ve soya sütü gibi ürünler de erişim imkanım oldukça tüketiyorum. Aslında kaliteli almamız gereken çok kuruyemiş var; fakat ceviz, kaju, badem, fındık gibi şeyleri almak bir öğrenci için lüks olabiliyor. Ben de şöyle bir karar verdim; her bira istediğimde, Alpro soya sütü alacağım (biranın yarım litresi ₺7.50, soya sütünün litresi ₺12). Cips, zararlı yağlı soslu fıstık gibi şeyler yerine de, bir avuç da olsa kaliteli kuruyemiş alıyorum.

Et ile aynı zamanda vücudumuza toksin, kolesterol, doymuş yağ almış oluyoruz. Ve ikinci el, filtrelenmiş protein almış oluyoruz. Ben sıfır kilometre gıda tüketmeyi tercih ediyor ve kimseye zarar vermiyorum.

Vegan ürünlere ulaşmak da hiç zor değil. Her yer manav, pazar, sebze holü, kuruyemişçiler, marketlerle, eczanelerle dolu. Soya ürünlerinin pahalılığı ve sanki veganların onları tüketmek zorundaymış gibi düşündürülmesini de son derece yanlış buluyorum.

Bir sürü spor dergisi ve supplement firmaları sağlık sektörünü satın almış durumda. Kilonun iki katı gramda protein öneriyorlar, fakat bu rakamı yakalamak için günde 4 öğün hindi göğsü ile günde iki üç defa 25 gramlık protein ölçeği tüketmek lazım. Düşünsenize, 83 kiloyum ve 166 gram protein lazım. Hiçbir zaman o kadar protein içeren besinler yemedim; vegan değilken de, şu an da. Gelişim eksikliğine rastlamadım. Yazılan çizilenleri görüp spor da yapmasaydım, şu an bir vücudu inşa edememiş olurdum. Kulak asmadığım için mutluyum.

Yurtta veganlık, dünyada veganlık!

Türkiye’de veganlığın zor olduğuna inanmıyorum. Şahsi kanaatim tamamen bahane olduğu yönünde. Ayrıca bu bir etik duruş. İnsanlar bazen egzotik sorularda bulunuyor. Issız bir adaya düşsen orda da mı yemezsin falan? Gülmemek için zorlanıyorum bu esrarengiz sorular karşısında. Kimseyi de incitmek istemem fakat “Yurtta veganlık, dünyada veganlık!” diyorum. Etin, sütün, peynirin yerini soya ürünlerinin almasını da veganlığı kolaylaştıracak bir ticaret zekası olarak görüyorum.


? Bonus: Spor eğitmeni Richard Ortwein ile veganlık mitleri ? @richard_ortwein
[instagram url=https://www.instagram.com/p/BYYgvdrAK2J/ hidecaption=true width=480]
Diğer vegan sporcu röportajları için ?
Sporcu Gamze Kırcalıoğlu ve Ironman Tecrübesi
İş Hayatından Spora: Bisikletçi Berk Okyay
Vegan Bir Sporcu: Spiker Nevşin Mengü
Ünsal Arık Röportajı

Sizin vegan spor tecrübeleriniz nasıl? Paylaşmak isterseniz bilgilerinizi gönderin, iletişime geçelim
[contact-form submit_button_text=’Gönder’ subject=’kontakt sporcuvegan’][contact-field label=’@ sosyalmedya hesabınız veya e-posta adresiniz:’ type=’text’][contact-field label=’?İsminiz:’ type=’text’/][contact-field label=’➕ Eklemek istediğiniz:’ type=’text’ placeholder=’Soru veya bir notunuz varsa ekleyin?’/][/contact-form]

Son güncelleme: 22 Mayıs 2018 ? veganlik.org