Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

“Türkiye Bir Vegan Mutfak Cenneti”

Veganlığı köşe yazısında ele alan Prof Dr Temel Yılmaz, vegan dostu olmasıyla bilinen Ege mutfağının yanında, Malatya’nın da geleneksel yemek kültürünün bitkisel olduğuna dikkat çekiyor

Gazete Habertürk’te kaleme aldığı yazısında Türkiye’deki mutfak kültürü ve veganlığı değerlendiren Profesör Doktor Temel Yılmaz, vegan beslenmenin sağlığa olan olumlu etkilerinin de altını çiziyor.

14 Ekim günü yayınlanan yazıda Yılmaz, kısa bir süre önce aramızdan ayrılan tıp bilgini Prof Dr Altan Onat’ın koordine ettiği “Tekharf” çalışmasında elde edilen verilere dikkat çekiyor:

Çalışmada, bitkisel ağırlıklı beslenen bir grup Egeli ile, kırmızı et ağırlıklı beslenen Güneydoğu Anadolu bölgesinden bir grup insan kalp hastalıkları yönünden karşılaştırılıyor.

Çalışma sonucunda, kırmızı et ağırlıklı beslenen grubun ortalama 20 yıl daha erken kalp krizi geçirdiği görülüyor. Bunun da tek nedeni olarak, beslenme alışkanlıkları gösteriliyor.

Et tüketimi arttıkça, kalp hastalıkları da artıyor

Kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kanserojen ürünler listesinde.

Yılmaz da, dünyada kırmızı etin daha çok tüketildiği bölgelerin haritası ile koroner kalp hastalıkları haritasının aynı olduğunu hatırlatıyor: Bireysel et tüketimi arttıkça, kalp hastalıkları oranı da artıyor.

“Anadolu’da beslenme son 60 yıla kadar vegan ağırlıklıydı”

Prof Dr Yılmaz yazısında Anadolu’nun vegan yemek kültürüne de değiniyor:

Türkiye, Avrupa’nın en zengin bitki florasına sahip ülkesi. Tüm Avrupa’da 12 bin 500 bitki çeşidi var. Britanya’da 2 bin çeşit var ama Türkiye’de bitki sayısı 10 binin üzerinde.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki Anadolu’da ot yemekleri kültürü, et yemek kültüründen daha eski. Buzdolabının olmadığı her gün et yemeğinin mümkün olmadığı dönemlerde tüm Anadolu’nun beslenme tarzı vegan ağırlıklıydı. Et ağırlıklı beslenmenin mazisi buzdolabının hayatımıza girmeye başladığı son 60 yılla sınırlı.

“Vegan beslenme kültürünü gelecek kuşaklara aktarmalıyız”

Ülkemizde ot ağırlıklı beslenmeden et ağırlıklı beslenmeye geçilen son 60 yıllık dönem kalp hastalıklarının, kanserin artış gösterdiği dönem.

Bu konuda yapılacak ilk iş, devlet ve sanayinin de desteğini alıp üniversiteler öncülüğünde enstitüler kurmak, bu alanda bilimsel çalışmaları başlatmak, giderek daha da unutulan vegan beslenme kültürünü gelecek kuşaklara aktararak onları korumak olmalı.

Prof Dr Temel Yılmaz’ın vegan mutfak ve sağlık ile Malatya mutfağındaki bitkisel bazlı yemekler ve otları ele aldığı
köşe yazısını okumak için tıklayın.

Son Güncelleme: 25 Ekim 2017  veganlik.org