İş Hayatından Spora: Bisikletçi Berk Okyay

Yakın zamanda işini bırakıp kendini bisikletçiliğe adayan vegan sporcu Berk Okyay, veganlik.org‘a konuştu.

?kapak fotoğrafı: @oguzhanakman

Berk Okyay, 35 yaşında bir bisikletçi. Normalde grafik tasarımcısı, fakat geçen sene işten ayrılarak uzun mesafe dayanıklılık yarışı olan Transcontinental’e katılmaya karar vermiş:

Hem geçen sene, hem de bu sene Transcontinental yarışına katıldım. Yaklaşık 4.000 kilometre mesafe ve 40.000 metre tırmanış, 13 ülke, Alpler’i geçmek, soğuk ve sıcak ile mücadele, gece ve gündüz farketmeden pedallamak, Balkanlar’da hayat mücadelesi vermek…

Hepsi bu yarışta ? İnsanın kendi kendine verdigi bir imtihan.

Yaklaşık 1 senedir veganım, öncesinde de 1 sene vejetaryendim. Hayvan haklarını savunuyorum. Eşim benden önce vegan olmuştu ve etkisi oldukça fazla. Çoğunlukla eşim ile evde yapıyoruz yemekleri.

Vegan olduktan sonra hafiflediğimi hissettim. Spor hayatıma bu şekilde devam ediyorum.

Vegan ve sporcu: “Nasıl olur öyle şey!”

Vegan olarak başarılı bir şekilde spor hayatını sürdüren Okyay’ın çevresi ise bunu beklenmedik buluyor. Okyay, insanların genellikle şaşırdığını, “Nasıl olur öyle şey” dediklerini söylüyor.

Uzun süren, farklı birçok ülkelerden yol alarak gerçekleşen yarışlarda vegan beslenmek her zaman en kolay iş değil, fakat çözümsüz değil:

Genelde büyük marketlere giriyorum ve seçeneklerim artıyor, bazen insanlar anlamıyor tabi. Avrupa’da nispeten daha kolay oluyor ama Balkanlar’da epey zorluk yaşadım. Benzin istasyonları en çok uğradığım yerler.

Yaşamaya devam etmek için vegan olmalıyız

Okyay, veganlığın geleceği konusunda iyimser düşünüyor ve ekliyor: “Yaşamaya devam etmek istiyorsak, vegan olmalıyız”.

Okyay’ın diğer sporculara tavsiyesi ise, ilk başlarda yaşanabilecek zorlukların üstesinden gelmek için neler yiyebileceklerini öğrenmek ve araştırmak, besin çeşitliliğini arttırarak beslenme alışkanlıklarını geliştirmek.

Son Güncelleme: 21 Eylül 2017 ?  veganlik.org

Sizin vegan spor tecrübeleriniz nasıl? Bizimle paylaşmak isterseniz bilgilerinizi gönderin, iletişime geçelim
[contact-form submit_button_text=’Gönder’ subject=’kontakt sporcuvegan’][contact-field label=’@ sosyalmedya hesabınız veya e-posta adresiniz:’ type=’text’][contact-field label=’?İsminiz:’ type=’text’/][contact-field label=’➕ Eklemek istediğiniz:’ type=’text’ placeholder=’Soru veya bir notunuz varsa ekleyin?’/][/contact-form]