Boksör, Hayvan Haklarını Ringe Taşıyor

Dünyaca ünlü boksör Ünsal Arık, geçen ay vegan olduğunu duyurdu. Uzun süredir vejetaryen beslenen profesyonel boksör Arık, artık vegan olduğunu attığı bir tweet ile takipçileriyle paylaştı.

VeganTürkiye, boks kariyerinden önce Fenerbahçe altyapısında futbol oynayan hayvan hakları savunucusu profesyonel boksör Arık ile vegan olma kararı üzerine konuştu:

Röportaj: Vegan Türkiye 

Ünsal, Berlin’de yaşadığınızı ve profesyonel boksör olduğunuzu biliyoruz. Almanya’da mı doğup büyüdünüz?
Şu an yaşadığım şehir Nürnberg ama idmanlarımı Berlin’de yapıyorum. Doğrudur, Almanya’da doğup büyüdüm.

Hayvan hakları ile nasıl tanıştınız? Aile veya yakın çevrenizin vejetaryen olmanızda bir etkisi olmuş muydu?
Vegan olmamın en çok büyük nedeni köpeğimdir, Oskar. Beni her gün kayıtsız şartsız sevmesi buna neden oldu. Çevrem şu an çok anlayışlı değil ama ben de zaten bunu çevrem için değil hayvanlar ve daha sağlıklı beslenmek için yapıyorum.

Bir Sporcu Vegan Yaşayabiliyorsa, Herkes Yapabilir

Bir süredir vejetaryendiniz. Kısa süre önce ise vegan olduğunuzu duyurdunuz. Bu değişimde itici güç ne oldu acaba?
Veganlığa çoktan beri ilgi gösteriyordum ama henüz çok bilgim olmadığı için bir süre vejetaryen beslenmenin ve bu süreçte bilgilenmenin benim için daha doğru olduğunu düşünmüştüm. Çok okudum ve çok araştırdım ve hayvan eziyetine artık göz yummak istemiyorum.

İnsanlar, protein için et gerektiğini sanıyor ama tanrım bize gereken her şeyi vermiş ve ben de herkese göstermek istiyorum. Bir sporcu vegan yaşayabiliyorsa, bunu herkes yapabilir. Hiçbir can öldürülmek için dünyaya gelmedi.

Hayvan Haklarını Ringe Taşıyacak

Veganlığı yalnızca beslenme biçimine indirgemediğinizi sosyal medya paylaşımlarınızdan biliyoruz. Ringe çıktığınızda hayvan hakları konusunda bir farkındalık yaratma düşünceniz var mı?
Evet, gelecek maçlarımda bir logo taşımayı düşünüyorum. İnşallah yakında vegan bir organizasyon büyükelçi olmamı ister. Bu görevi seve seve yaparım.

Spor hayatınız, yaşam biçiminiz kadar politik duruşunuz ile de dikkat çekiyorsunuz. Veganlığı politik açıdan nasıl konumlandırırsınız?
Vegan olan insanların genellikle kalpleri temiz ve sevgiyle doludur. Türkiye’de şu an hükümetin başında olan insanlar, insanlıktan uzak olduğu için veganlıkla karşılaştıramıyorum 🙂

Bu röportajın orijinali 22 Ağustos 2017 tarihinde veganturkiye.blogspot.com‘da yayınlandı.

Son Güncelleme: 5 Eylül 2017 veganlik.org

Ünsal Arık ile VeganDiyetisyen.com (Kevser Başkara) röportajını okumak için tıklayın:
“Şampiyon Boksör Vegan Yaşamaya Karar Verdi”