Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

“Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü”

Zülal Kalkandelen, Kült Neşriyat etiketiyle yayımlanan yeni kitabı Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü‘nde, konuya ilişkin kabul görmüş dar kanâatler üzerine metinlerarası bir eleştiri kuruyor.

Hayvan özgürlüğü aktivisti, gazeteci, yazar Zülâl Kalkandelen’in yeni kitabı Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü, Kült Neşriyat etiketiyle yayınlandı.

Yazar Kalkandelen, Türkçe’de alanında hazırlanmış en kapsamlı telif çalışma olma niteliğini taşıyan eserinde, konuya ilişkin kabul görmüş dar kanâatler üzerine metinlerarası bir eleştiri kuruyor.

‘İnsan, hayvan ve yeryüzünün özgürlüğü ancak bir arada gerçekleşebilir’

Kalkandelen kitabında, feminizm, çevrecilik ve Marksizm’in hayvan hakları açısından eleştirilerine yer veriyor. Kitapta, tüm duyarlı canlılar için yaşam hakkını ve hayvan özgürlüğünü savunan veganizmin insanlığın evrimindeki önemine de vurgu yapılıyor.

Yaşadığımız gezegende insan, hayvan ve yeryüzünün özgürlüğünün ancak bir arada gerçekleşebileceğinin altını çizen Kalkandelen, veganizmin gelişimini tarihsel süreçte ele alarak açıklıyor.

 Tanınmış vegan sanatçı ve aktivistlerle röportajlar

Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü‘nde, uluslararası alanda tanınmış veganlar ve hayvan özgürlüğü aktivistleriyle röportajları da bulmak mümkün.

Müzisyen Moby ile veganlık ve yaşam hakkı; müzisyen ve yazar John Robb ile veganlık ve punk ilişkisi; Kuzey Amerika Hayvan Özgürlüğü cephesinin kurucularından Dr. Jerry Vlasak ile Animal Liberation Front (ALF) ve doğrudan aksiyon; avangart noise müzisyeni Keiji Haino ile veganlıkla ilişkilendirdiği Japon “Ma” konsepti, ABD’nin ilk vegan başkan adayı Clifton Roberts ile hayvan hakları mücadelesinin siyasetteki yeri hakkında yapılan röportajlar, farklı bakış açılarını yansıtan bir çeşitlilik içeriyor.

“Gün gelecek, insanlar için adaleti savunanlar, hayvanlar için de adalet isteyecek. Gün gelecek, her duyarlı canlının yaşam hakkı olduğunu herkes kabul edecek. İşte o gün dünya daha yaşanılabilir bir gezegen olacak!” – Zülâl Kalkandelen

Zülal Kalkendelen 2013 yılında veganizm üzerine Türkçe’deki ilk eser olan Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi adlı kitabını Can Başkent ortaklığıyla kaleme almıştı.

“Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü” (2018)
Yazar: Zülal Kalkandelen
ISBN: 978-605-9894-18-0
Editör: Nazar Erişkin
Redaksiyon: Kamil Savaş
Yayınevi: Kült Neşriyat
Seri: Radikal Teori
Sayfa Sayısı: 232

Son Güncelleme: 17 Nisan 2018   veganlik.org

? Didim Vegfest’te Söyleşi ve İmza Günü

Kalkandelen’in yeni kitabının ilk etkinlikleri, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ve Türkiye’nin ilk vegan festivali olma özelliği taşıyan Didim Vegfest kapsamında gerçekleşiyor.

22 Nisan 2018 Pazar günü 16:30’da, kitabın adını taşıyan “Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü” söyleşisi yazar Kalkandelen’in katılımıyla yapılacak. Kitabın ilk imza günü de aynı gün saat 18:00’da gerçekleştirilecek.