Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Vegan Dondurma Sektöründe Büyüme

Vegan dondurma endüstrisi bu yıl dünya çapında toplam 1 milyar dolara ulaşacak; 10 yıl içinde 2.5 katına çıkması bekleniyor.

Pazar araştırması, dünya çapında bitkisel dondurma endüstrisinin hacminin 2017 sonunda 1 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor.Future Market Insights firmasına göre endüstri önümüzdeki on yıl içinde ise 2.5 milyar dolara kadar büyüme gösterecek. Araştırmaya göre beklenen büyümenin nedenleri veganizmi bensimseyen insanların yükselişi ve laktoz intoleransı artan nüfus.

Türkiye’de de Artan Çeşitler

Vegan dondurma ürünleri Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor. Zincir mekanların vegan dondurma seçenekleri sunmasının yanında, vegan mekanlar da ev yapımı dondurma üretimlerini arttırıyor.

Lera Fresca, Girandola, Dondurma Dükkanı, Gelato Melato, Whisper gibi birçok dondurmacıda vegan seçenekler bulunabiliyor.

Son dönemde Mado şubelerinde de sorbe çeşitlerinin yanında bitkisel bazlı sütlerle yapılan vegan dondurmalar satışa başlamıştı. Birçok kişinin hayvan ve insan haklarına dair tutumu nedeniyle boykot ettiği Mado, sektörün ana akımda da gelişmesine bir örnek.

Veggiwich ve Veganka gibi vegan mekanlar da bitkisel sütler ile hazırlanmış kendi vegan dondurmalarını sunuyor.

Ayrıca Migros, Carrefour-sa ve Metro gibi büyük süpermarketlerde de Lera Fresca ve benzeri markaların sorbe çeşitleri bulunabiliyor.

Henüz Avrupa’da satışlara başlamasa da Ben&Jerry’s  ve Häagen-Dazs gibi markalar da vegan dondurma ürünlerini piyasaya sürmeye başlamıştı.

Son Güncelleme: 27 Temmuz 2017 · Kaynak: plant based news · Fotoğraflar, Lera Fresca: istveganeats · Girandola: aniloncu.com  veganlik.org

Vegan Dondurma Sektöründe Büyüme” üzerine bir yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun